YEŞİL DÜŞLER ÜLKESİ, TÜRKİYE"NİN İSVİÇRESİ ARTVİN
  Son Dakika:..
 
 

ARTVİN EVİ DÜNÜ VE BUGÜNÜ  
Menüler
Anasayfa
Resim Galerisi
Şiir ve Yazılar
Videolarımız
Mevzuatlar
Ziyaretçi Defteri
Erişim Krokisi
- Misyonumuz

***

Vakfımızın Misyonu ülkemizde  Artvin'li hemşehrilerimizin ve gençlerimizin ulusal ve uluslararası alanda mesleki söz sahibi olabilmeleri için eğitim kalitesini artırmak, etik prensipler içinde bilimsel veri ve kanıta dayalı bireyler olmalarını sağlamak, bu vesileyle Ülkemize verimli ve faydalı bireylere her koşul altında yardım etmektir.

***

- Vizyonumuz***

Vakfımızın Vizyonu
Artvin'li hemşehrilerimizin arasındaki dayanışmayı en üst seviyeye çıkararak bu bilinci gelecek nesillere aktarmaktır.


***


Doviz Kurları
  ALIŞ SATIŞ
Dolar 0 0
Euro 0 0
Veriler TCMB Güncel Verileridir

Anket
 Artvin'in Enbüyük Sorunu Sizce Nedir?
Ulaşım (%15,32 | Oy:17)
Altyapı Yetersizliği (%44,14 | Oy:49)
Aktivite Alanları (%13,51 | Oy:15)
Hepsi (%27,03 | Oy:30)
Kullanılan Toplam Oy : 111
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  419740
Bugün Ziyaretçi :  83
Aktif Ziyaretçiler :  1
BAŞKENT’TEKİ ARTVİN RÜZGÂRI FIRTINAYA DÖNÜŞTÜ

 

 

BAŞKENT’TEKİ ARTVİN RÜZGÂRI FIRTINAYA DÖNÜŞTÜ

*

ARTVİN KENDİ EVİNDE TANITIM GÜNLERİNİ YAPAN İLK İL OLDU

*

Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş savaşını estirmek için geldikleri Dikmen sırtlarında, 28-30 Nisan günlerinde de 43 yıl bağımsızlık için direnen Artvin’in rüzgârı esti. 2.Artvin tanıtım günleri yoğun bir program, yoğun bir katılımla sona erdi.

Artvin Evi’ndeki tanıtım günleri için Artvin Valisi, kamu kurumlarının bölge ve il müdürleri, kaymakamlar, belediye başkanları ve çalışan personelleri ve de yöredeki üreticiler bin km uzaktan tırlar dolusu tanıtım araçları ve yerel ürünlerle yola çıktılar. Kültürel, turistik ve ekonomik bakımdan ilimizi tanıtmayı amaçlayan yetkililer, 3 gün süren tanıtım günlerinde Ankara’daki hemşehrilerimizle bütünleştiler. Her ilçenin stantlarına ziyaretler yapıldı, koyu sohbetlerde bulunuldu. Herkes ilçesinin özellik ve güzelliklerini yansıtan stantlarda yöresel özlemlerini giderdi. Artvini yaşamış oldular.

Artvin bu yıl bir ilke daha imza atmış oldu. Kendi evinde tanıtım günlerini yapan ilk il olma ünvanını elde etti. Bu arada Artvin Evi de her tür etkinliğe ev sahipliği yapabileceğini kanıtlamış oldu. 50 yıllık düşümüz eksiklerini kısa sürede tamamlayarak tarihi günlerinden birini yaşadı. Cumartesi akşama doğru artan kalabalık, pazar günü sel olup meydanlardan taştı. Katlar ve ürünlerin satıldığı 1000 m2’lik çadırda adım atmak zorlaştı. Artvin Evi’nde ise “kalabalıktan katlar çökebilir” gibi espriler yapıldı.

3000 m2 kapalı alana ve de otantik görselliğe sahip Artvin Evi’nde 4 etkinlik salonu (Çoruh, Kafkasör, Livane ve Genya) teras kafeterya, yönetim odaları ve de kültürel değerlerimizi yansıtacak birimleriyle Artvin tanıtım günlerinin görkemli biçimde sonuçlanmasında önemli rol oynadı. Tanıtım günlerinin yapıldığı AKM’nin yıkılacak olması nedeniyle Artvin Evi, tüm illerin tanıtım günlerinin yapılacağı bir yer haline gelmeye aday bir kültür merkezidir.  Mekânsal uygunluğa ve ulaşım kolaylığa nedeniyle bazı iller gelecek yıllardaki tanıtım günleri için şimdiden başvurularda bulunmaktadırlar. Bu durum Artvin’in tanıtımına çok önemli katkılar yapacaktır. Artvin Evi, ulusal boyutta ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarının tartışılacağı bir kültür odağı olma potansiyeline, her ilin tanıtım günlerini yapma avantajlarına sahip olduğunu kanıtlamıştır.

        Artvin Evi, konuları saptıran her türlü marjinal çıkışları, mantık ve de yöresellikle bağdaşmayan kişisel komplekslere dayanan kampanyaları geçersiz kılacak biçimde rüştünü ispat etmiştir. “Artvin Evi’nde tanıtım günleri olmaz” diye yaygara koparanlara, coşkulu geçen son etkinlik en güzel yanıttır. Her saat ve her katta davul-zurna, akordeon, tulum ve kemençe eşliğinde hangi mekanda oyunlar oynanabilirdi? Etkinlik salonu gibi bir yer, her saat başı halkoyunlarına kucak açabilirdi? Değişik sergileri, slayt gösterileri, kitap imza günleriyle ilimizin kültürel değerleri nasıl böyle rahat halkın ilgisine sunulabilirdi?

            Başarılı bir sınav veren ve olumsuz görüşleri geçersiz kılan Artvin tanıtım günlerine eski başbakan, eski TBMM başkanı, eski bakanlar, partilerin grup başkan vekilleri, eski ve yeni milletvekilleri, Artvin eski valileri, ilçelerimizin eski kaymakamları, müsteşarlar, genel müdürler, bürokratlar, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve her kesimden hemşehrilerimiz katıldı.

Tanıtım günleri, Artvin yöresinden ezgilerle başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı başkanı Nuri Kemal Demirel bu kültür yuvasının yapımına katkıda bulunanlara teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Artvin Evi'nin gelecek kuşaklara yöresel coşkularının aktarılmasında, hemşehri dayanışmasının geliştirilmesinde önemli rol üstlenecektir. Artvin’in kültürel bayrağını Başkent semalarında dalgalandıran bu eser, geleceğe bırakacağımız en önemli birikimimiz olacaktır. İlimizin kozmik odası ve kültürel arşiv niteliğine kavuşacak Artvin Evi, gelecekte çok önemli işlevleri yerine getirecektir. Şu anda Artvin’den gelen yerel yöneticilerimizi ve hemşehrilerimizi ağırlamaktan tarifsiz bir mutluluk duymaktayız.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez de, Artvin'in eğitimde öncü olduğunu, insanlarının eğitime önem vererek Artvin'i dünyaya açtıklarını belirterek, eğitimi olmayan insanların dünyaya açılamadıklarını söyledi.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan da, geçen yıl “Çoruh Ankara'ya aktı” sloganıyla ilkini düzenledikleri Artvin Tanıtım Günleri'ni bu yıl “Ankara'da Artvin rüzgârı” sloganıyla düzenlediklerini dile getirdi. Vali Kalkan “AKM yıkıldıktan sonra diğer iller tanıtım için yeni yerler arayacaklar ama Artvinlilerin böyle bir sorunu olmayacak. Çünkü Artvin Evi var” dedi ve Artvinliler ile onların dostlarını Artvin’e davet etti.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise, Artvinlilerin cumhuriyetin hiçbir döneminde devleti, milleti ile savaş halinde olmadığını belirterek, ülkenin değerleriyle barışık olduklarını kaydetti. Her türlü düşüncenin Artvin topraklarından çıktığını söyleyen Bayraktutan "Artvin'den tek bir vatan haini çıkmadı. Mustafa Kemal'le, ay yıldızımızla, üniter yapımızla, devletimizle gurur duyuyoruz. Artvin, doğru insanların, dürüst insanların, onurlu insanların yaşadığı yerdir" dedi.

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün de, Artvin'in eğitim ve turizm kenti olması gerektiğini kaydederek, eğitim konusunda belli bir yol aldıklarını ama turizm konusunda daha çok çalışmaları gerektiğini vurguladı. Artvin Belediye Başkanı Özgün, 3 ay su sporları, 3 ay kayak, 3 ay av sporları, 2 ay deniz sporlarının Artvin ve çevresinde yapılabildiğine dikkat çekerek, "Bugünlerde biz hem Artvin'imizi tanıtıyoruz, hem insanları bir araya getiriyoruz ve bu değerlerin tanıtılmasında da Artvinlilerden yardım bekliyoruz" dedi. " dedi.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, doğal güzellikler ve kültürel zenginliklere sahip olduklarını söyleyerek, memleket ortak paydasında kimsenin küçük çıkarlarla bu projenin dışında kalmaya hakkı olmadığını ifade etti.

Konuşmalardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çankaya Belediyesi HOYTÜR halk dansları toplulukları gösteri sundular.

Artvin Evi, Artvin Valisi Kalkan tarafından törenle açıldı. Kalkan ve beraberindekiler, daha sonra binayı gezdiler. Ayrıca kurulan çadırda yöresel el sanatları ve yemekler tanıtıldı. Tanıtım günlerinde en çok ilgi çeken ise Arhavi'den getirilen atmacalar oldu.

Tanıtım günlerinin yazılı ve görsel basında yer alması, milyonlara ulaşması, etkinliği amaçlarına fazlasıyla ulaştırdı.

 

 

 

                                                                                             Haber: Okşan Aydın

Artvin Vakfı [ 19.5.2012
 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Onursal Başkanımız
Onursal Başkanımız
Artvin Vakfı [ 13.11.2009 Devamı
 
ARTVİN EVİ’NDEKİ TARİHİ BULUŞMA
ARTVİN EVİ’NDEKİ TARİHİ BULUŞMA
ÖNEMLİ GELİŞMELERE NEDEN OLDU

Artvin Vakfı [ 24.2.2011 Devamı
 
VAKFIMIZIN BAHAR ŞENLİĞİNE YOĞUN KATILIM OLDU
16 Mayıs 2010 günü saat 11,00’da başlayıp saat 18,00 kadar süren bahar şenliğine katılım yoğun oldu.
Artvin Vakfı [ 22.5.2010 Devamı
 
OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISI YAPILDI
08 MAYIS 2010 günü Dikmen’deki Artvin Evinde yapılan Genel Kurul Toplantısında halen Vakıf Başkanlığını yürütmekte olan Nuri Kemal DEMİREL oy çokluğu ile tekrar vakıf Başkanlığına seçilmiştir.
Artvin Vakfı [ 11.5.2010 Devamı
 
Ankara Artvin Vakfı öncülüğünde düzenlenen Artvin’in 89.Kurtuluş Yıldönümü Şenlikleri yapıldı.
Ankara Artvin Vakfı öncülüğünde düzenlenen Artvin’in 89.Kurtuluş Yıldönümü Şenlikleri, Artvin Evi’nde yapıldı...
Artvin Vakfı [ 9.3.2010 Devamı
 
Artvin Vakfı Çankaya’da ki Artvin Evi’nde bir İftar Yemeği Verdi.
Artvin Vakfı [ 5.9.2010 Devamı
 
ANKARA’DAKİ VAKIF GECESİ COŞKULU GEÇTİ...
ARTVİN EVİ Salonunda vakıf, sezonun ilk gecesini gerçekleştirdi. ARTVİN EVİ’nde yapılan gece hem coşkulu geçti hem de amaçlarına ulaştı...

Artvin Vakfı [ 11.11.2011 Devamı
 
3 Mart 2010 tarihinde Anjio ve baypas ameliyatı olmuştur,kendisine acil şifalar diliyoruz.
3 Mart 2010 tarihinde Anjio ve baypas ameliyatı olmuştur,kendisine acil şifalar diliyoruz.
Artvin Vakfı [ 20.3.2010 Devamı
 
ARTVİNLİLER ATA’NIN HUZURUNDA
Artvin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 89.yıldönümünde ‘Artvin Vakıf ve Dernekleri’ adına Başkan Nuri Kemal Demirel Artvin’lilerle birlikte Ata’nın huzuruna çıkarak çelenk koydu.
Artvin Vakfı [ 20.3.2010 Devamı
 
ANKARA’DA ŞAVŞATLILARIN KURTULUŞ GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLEDİKLERİ GECEDE COŞKU HAKİMDİ.
Artvin Vakfı [ 9.3.2010 Devamı
 
Necdet BAYTAN
Artvin Vakfı [ 5.9.2010 Devamı
 
Artvin Valisi’nden Artvin Kültür Evi’ne ziyaret
Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Ankara’da yapımı devam eden Artvin Kültür Evi’ni ziyaret etti.

Artvin Vakfı [ 29.1.2011 Devamı
 
Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün, Ankara'da geçirdiği yoğun günlerin ardından Artvin'e döndü.
Artvin Vakfı [ 28.12.2010 Devamı
 
ANKARA’DA ARTVİN’LİLERDEN MUHTEŞEM ŞÖLEN
Artvin Vakfı [ 29.1.2010 Devamı
 
Artvin Anadolu Lisesi Öğrencileri Artvin Evi İnşaatını ziyaret etti.
Artvin Vakfı [ 29.1.2010 Devamı
 
Onursal Başkanımız

 
 • En Çok Okunanlar
 • ARTVİN KÜLTÜR EVİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI
 • Artvinli duyarlıdır...
 • Artvin Gazetesi - Artvin evi
 • Ankara'da Artvin rüzgarı
 • Artvin evi ...
 • Artvin Evi Artvinliye en büyük kültür mirasıdır ...
 • ARTVİN EVİ PROJESİNE
 • Cumhuriyet Bayramı ve 1. Artvin Evi Şenliği
 • ANKARA’DAKİ ARTVİN
 • ARTVİN KÜLTÜR EVİ"NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI...
 • Artvin Evi Projesi’nde son nokta
 • Olağan Genel Kurul 17.05.2004
 • Vakıf Çalışmaları Hakkında 25.05.2005
 • ARTVİNLİLERİN HAYALİ GERÇEK OLUYOR.
 • Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı 21.09.2004
 •  

  Her Hakkı Saklıdır. Artvin Evi© 2011 Tasarım : Linear Yazılım